Ekonomi

Malatya’da depremden etkilenen çarşı projesinde incelemeler yapıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Vedad Gürgen, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen Malatya’da kent merkezinde yeniden yapılacak çarşı projesinin bulunduğu 220 dönümlük alanda incelemelerde bulundu.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Yardımcısı Gürgen, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve GEDAŞ (Gayrimenkul Değerleme AŞ) Genel Müdürü Ahmet Oğulbalı, Malatya Çarşısı’nın yeniden inşa edileceği alanı ziyaret etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Yardımcısı Gürgen, Malatya’nın merkezinde yapılacak konutların yerinde dönüşüm esasına göre inşa edileceğini açıkladı.

Evlerin nereye yapılacağı konusunda çalışmalar yaptıklarını belirten Gürgen, şöyle devam etti:

“6 Şubat’ta yaşanan depremden sonra Malatya Çarşısı büyük hasar gördü. Çarşıdaki çalışmaları da hızlandırdık. Projeyi yürütecek müteahhit firmalar çalışmalara başladı. Bundan sonra adım adım ilerleyecek bir sürecimiz var. Bir yandan da yazarlarımız proje üretiyor, umarım burayı hızlı bir şekilde alırız, hayata geçireceğiz, en kıymetlilerinden biri de 1000 konutumuzun bir an önce yerinde dönüşüm yapılarak faaliyete geçmesi. Malatya merkezde Fuzuli, Cezmi Kartay ve Niyazi Mısri sokakları. Malatya’nın ayağa kalktığını görüyoruz ve bundan da memnunuz. Malatya’yı hep birlikte, birlikte büyüteceğiz.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya Çarşısını canlandırmak ve ticari hayatı canlandırmak için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını belirtti.

Malatya Çarşısı’ndaki 5 bin iş yerinin bir an önce tamamlanarak ilgili hak sahiplerine devredilmesini ümit eden Gürkan, “Malatya’nın ticari hayatının yeniden ayağa kalkmasını istiyoruz. Yeni yapılan çarşımızı, Alt kısmı barınma ve otopark, üst kısmı ise meydan ve iş alanı olarak kullanılacak.” “Bunları yer olarak yapacağız. Türkiye’de örnek bir projeyi güzel bir şekilde inşa edeceğiz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcımıza 3 alternatif bölge sunduk. İnşallah kısa sürede sonuçlandıracağız.” İfadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu